Dövme Silme Yöntemleri
KategorilerGenel,  Tca Peeling

Dövme Silme Yöntemleri 1

Dövme Silme Yöntemleri 1

Dövme, bazı bireyler tarafından belli anlamlar yüklenerek yapıldığı için farklı sebeplere bağlı olarak bazen en büyük pişmanlıklardan biri haline gelebiliyor. Kimi zaman bir sağlık sorunu sebebiyle, kimi zaman da karar değişiklikleriyle dövmeler bir sorun haline gelebiliyor.

Geçmiş dönemlerde cilde eski yapısını kazandırmak bir hayli güçken, gelişen teknoloji ile dövme sildirmek daha kolay bir hale gelmiş bulunuyor. Bireysel çabalarla neredeyse imkânsız olan silme işlemleri, mutlaka profesyonel destek veya birtakım kimyasal katkılı ürünleri kullanmayı zorunlu kılıyor.

Belli bir dönem kullandıktan sonra size artık gereksiz görünen veya bir süre sonra pişmanlık duymaya başladığınız dövmeleri farklı yöntemlerle silmeniz mümkün.

Ancak bunu yapmak için dövme silme yöntemleri hakkında araştırma yapmanız ve cildinize uygun ve beklentilerinizi karşılayacak bir yöntemde karar kılmanız gerekiyor. Dövme silme yöntemleri arasında,

 • TCA İle Dövme silme,
 • Serum,
 • Lazer İle Dövme Sildirme gibi seçenekler bulunuyor.
 • Dövme Silme Yöntemleri

TCA İle Dövme Silme

TCA dövmesini silmek isteyenlerin başvurduğu silme yöntemlerinden biridir. Lazer tekniği öncesinde neredeyse en sık kullanılan TCA yöntemi, içerisinde yoğun miktarda asit bulunan bir kimyasalın dövme üzerine tatbik edilmesiyle uygulanıyor.

Cilt sorunlarının giderilmesine yönelik olarak kullanılan madde, ciltte Tca kimyasal peeling etkisi yaratarak etki gösteriyor. Uygulama sonrası deri yavaşça soyuluyor ve bir süre sonra cilt yenilenmiş olarak daha canlı ve taze bir görünüme kavuşuyor.

Yaklaşık olarak %50 asit içeren bu tür kimyasallar bazı bireylerde zararlı sonuçlara sebep olabiliyor. Bu sebeple TCA ile dövme sildirmeden önce cilt yapısı hakkında bilgi sahibi olmak ve cildinize en uygun olan TCA türünü seçmeniz gerekiyor.

Özellikle hassas ciltler için sorun oluşturabilen kimyasalların vücutta bekleme süreleri de ortaya çıkacak etkinin ne oranda olabileceğini belirliyor. Farklı derecelerde hazırlanarak kullanıma sunulan kimyasallar kol, bacak ve sırt bölgelerinde %70, göğüs bölgesindeki dövmeleri silmek için %50 oranında yeterli olabiliyor.

Dövme Silme Serumu

Dövme Silme Serumu

Diğer yöntemlere göre bir hayli uygun fiyatlarla elde edilen serumlar birçok farklı marka altında satışa sunuluyor. Jel ve serum formunda hazırlanan bu ürünlerin içeriklerinde farklı asit karışımları, TCA, Hidrokuinon türü maddeler yer alıyor.

TCA yönteminde olduğu gibi dövmenin bulunduğu bölgeye sürülerek uygulanan serumlar, cildi bir süre sonra soyarak dövmenin kaybolmasına veya yüksek oranda silinmesine olanak sağlıyor.

Makine yapımı renkli dövme silmek için Tca Kimyasal Peeling yöntemi daha çok kullanılırken, amatör dövmeler ve renkli dövmeler için Dövme Silme Serumu tercih edilmektedir.

Lazer İle Dövme Sildirme

Dövme sildirme uygulamaları arasında hiç kuşkusuz en güvenilir yöntem lazerdir. Farklı lazer tiplerinin geliştirilmesiyle hemen her türlü hastalıkta güvenle kullanılan lazer, dövme konusunda sorun yaşayanların da ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Dövme yapımı esnasında kullanılan mürekkeplerin içerisinde kalıcı etkiyi oluşturabilmek için ağır metal bileşikleri kullanılmaktadır. Kurşun, cıva, bakır, manganez gibi direk vücuda alındığında zararlı olan metaller bazı hallerde vücutta alerjik reaksiyonların meydana gelmesine sebep olurlar.

Dövme yapılırken deri altına enjekte edilen bu metaller sayesinde dövmenin canlı renklerini muhafaza etmeleri ve uzun yıllar boyu kalıcı olmaları sağlanır.

Lazerle dövme silme işlemi sırasında amaç lazer ışığını ısıya çevirerek ağır metalleri parçalamak ve bu parçaların beyaz kan hücreleri yardımıyla vücuttan atılmasını sağlamaktır.

Lazerle dövme sildirme uygulaması belli bir süreç gerektirse de her seansta dövme biraz daha silinerek bir sür sonra tamamen yok olmaktadır.

Lazer yöntemiyle dövme sildirmeye karar verdiğinizde birden fazla seansa katılmayı göze almalısınız. Çünkü dövme yaptırmak oldukça kolay olmasına rağmen, maalesef silme işlemleri bir hayli zaman alabiliyor.

Dövme Silme Yöntemleri Acı Verir Mi?

Dövme yapılırken deri altına zerk edilen boyalar ve ağır metaller sebebiyle yaşana acı, dövme sildirme işlemleri sırasında da yaşanacaktır. Lazer ışığın anlık olarak yüksek derecede ısıtılmasıyla işleyen bir sistemdir.

Ağır metallere etki ederek parçalaması sebebiyle uygulama sırasında acı hissi kaçınılmazdır. Ortalama 4 ila 6 haftalık bir sürece yayılan lazer seanslarında her bir seansta duyulan acı azalarak silme işlemi gerçekleşmektedir.

Lazere karar verildiğinde seansları aksatmamak ve doğru seans aralıklarıyla tedaviyi sürdürmek gerekir. Serum ile dövme sildirme işleminde ise lazerden daha az acı hissi meydana gelmektedir. Lazer ile dövme sildirme ya da Asit ile dövme sildirme yöntemine göre serum en acısız yöntem olarak gösterilebilir.

KategorilerGenel

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Geçer 1

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Geçer 1;

yüz Doğum lekeleri adından da anlaşılacağı gibi yeni doğmuş bebeklerin vücutlarında belli belirsiz veya yoğun renkli lekelerdir.

Bazı bebeklerde doğumla birlikte görülen bu tür lekeler, bazılarında ise ilk birkaç hafta içerisinde ortaya çıkabilmektedir.

Ortaya çıkan doğum lekeleri ilk yıllar içinde kaybolabildiği gibi, ömür boyu kalıcı da olabilmektedir.

Bebeğin genel sağlığını tehdit eden bir durum olmamasına rağmen estetik açıdan sorun oluşturan bu tür lekeler, bebeğin yüzünde veya vücudunun her hangi bir bölgesinde ortaya çıkabilmektedir.

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabildiği gibi, farklı renk ve boyutlarda da olabilen doğum lekeleri, tamamen kaybolabildiği gibi ilerleyen dönemlerde büyüme eğilimi de gösterebilmektedir.

Büyük bir çoğunlukla zararsız olmalarına rağmen bazı bebeklerde lekenin altında yatan bir tıbbi sorun olduğuna da işaret edebilir.

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Geçer ?

Hekim tarafından yapılan kontrollerde gerekli görülmesi halinde farklı yöntemler kullanılarak ortadan kaldırılabilir.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Oluşur?

Doğum lekesinin nasıl oluştuğuna dair halk arasında birçok yanlış inanış mevcuttur. Kimleri hamileyken yenilmemesi gereken bir şeyin yenilmesi sonucunda oluştuğuna inanırken, kimileri aşerme sırasında istenilen yiyeceğin yenilememesine bağlamaktadır.

Ancak bu konuda yapılan araştırmalar, doğum lekesinin annenin yaptığı veya yapmadığı şeylerden bağımsız olarak oluştuğunu göstermektedir.

Tam olarak hangi nedene bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte damarsal veya pigment yoğunluğuna bağlı olarak oluştuğu kanaati yaygındır.

Damarsal doğum lekeleri oluşum şekline göre,

 • Somon Lekeleri
 • Çiçek Lekesi (Hemanjiyomlar)
 • Şarap Lekesi ( Nevus Flammeus) olarak sınıflandırılmaktadır.

Somon lekesi:

somon lekesi olarak adlandırılan doğum lekeleri göz kapakları, boyun arkası veya gözler arasındaki boşluklarda görülmektedir. Deri altında bulunan küçük kan damarlarının genişlemesi veya kümelenmesi sebebiyle ortaya çıkar.

Çoğunlukla her hangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmaksızın kendiliğinden solarak kaybolur.

Çiçek Lekesi (Hemanjiyomlar):

vücudun baş, boyun, kol ve bacak bölgelerinde görülen bu tip lekeler, küçük ve düz bir halde görülmeye başlar ve ilk birkaç ayda hızla büyürler. Büyük bölümü ergenlik dönemine kadar kaybolsa da, hekiminiz bebeğin gelişimini etkileyecek bölgelerdeki lekeler için tedavi tavsiyesinde bulunabilir.

Özellikle çoklu lekelere sahip olan bebeklerin iç lekeler açısından da kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

Şarap Lekesi (Navus Flammeus):

Genellikle yüz ve boyun bölgelerinde görülmekle birlikte vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilen lekelerdir. Deri altında yer alan küçük kan damarlarının anormal şekilde gelişmesine bağlı olarak oluşurlar.

İlk dönemlerde pembe veya kırmızı renklerde görülen bu tür lekeler ilerleyen dönemlerde mor veya koyu kırmızı bir renge bürünebilmektedir. Kendiliğinden solmayan şarap lekeler tedavi edilmediği takdirde daha da koyulaşarak estetik kayıplar yaşanmasına sebep olurlar. Özellikle göz kapaklarında ortaya çıkması durumunda tıbbi tedavi gerektirir.

Pigmente doğum lekeleri olarak adlandırılan lekeler ise, pigment yoğunluğuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür lekeler,

 • Moğol Lekeleri
 • Benler
 • Sütlü Kahve Lekeler olarak sınıflandırılmaktadır.

Moğol Lekeleri:

Görülme yerleri alt sırt ve kalçalar olan bu tür lekeler genellikle ten rengi koyu olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Mavimsi gri bir görünüme sahip olan Moğol lekeleri çoğunlukla bebek 4 yaşına gelene kadar kendiliğinden kaybolur.

Benler:

Bebeğin yüzünde veya vücudunun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen bu tür lekeler, açık kahve, pembe veya siyah renklerdedir. Bazı bebeklerde kısa sürede kaybolabilen benler, bazılarında ömür boyu kalıcı olabilmektedir.

Benlerin şekil değişiklikleri ve ebatları sürekli kontrol edilmeli, cilt kanseri ile bağlantılı olabileceği akılda tutularak gelişimi izlenmelidir.

Sütlü Kahve Lekeler:

çoğunlukla doğumdan sonraki dönemlerde kendiliğinden kaybolan bu tür lekeler, sahip oldukları renk itibarıyla sütlü kahve olarak sınıflandırılmaktadır.

Oval bir yapıda oluşan ve zamanla kendiliğinden büyüyebilen lekeler bazen birden fazla sayıda görülebilir. Bu tür durumlarda doktora danışarak tedavi amaçlı fikir alınması gerekir.

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen doğum lekelerinin büyük çoğunluğu herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın ortadan kaybolur.

Görünümleri sebebiyle estetik sorunlar yaratan lekeler ve cilt kanseri risk faktörü olabileceği düşünülen lekeler farklı tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi Uygulamalar:

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Geçer ? büyük boyutlardaki benler ve çok derin hemanjiyonlar cerrahi müdahalelerle ortadan kaldırılmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan girişimlerle klinik ortamlarda yapılan işlem sonrası hastaneye yatış gerektirmez.

Lazer Tedavisi:

Yüzdeki Doğum Lekesi Nasıl Geçer Dermatolog veya cerrah tarafından gerçekleştirilen lazer tedavisi, şarap lekelerini tamamen veya kısmen gidererek daha az görünür hale gelmesini sağlar.

Erken dönemlerde yapıldığında başarı oranı çok daha yüksek olan lazer tedavisi, lekenin durumuna göre birkaç seans sürebilir.

Beta- Blokerler:

kan damarlarını daraltıp kan akışını azaltarak lekelerin yumuşamasını, solmasını ve büzülmesini sağlayan beta blokerler, yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde de kullanılan bir ilaç türüdür.

Peelingler:

Glikolik Asit, Mandelik Asit, Laktik Asit ve Salisilik asit gibi içerikleri bulunan peeling setleri ile belli gün aralıkları ile cilde uygulama yapmak ile doğum lekeleri giderilebilmektedir.

Yüzdeki Doğum lekeleri için Düşük oranlı peeling setleri ve cilt serumları tercih edilmelidir.

KategorilerGenel

Doğum Lekesi Nasıl Geçer 1

Doğum Lekesi Nasıl Geçer 1;

Doğum lekeleri adından da anlaşılacağı gibi yeni doğmuş bebeklerin vücutlarında belli belirsiz veya yoğun renkli lekelerdir. Bazı bebeklerde doğumla birlikte görülen bu tür lekeler, bazılarında ise ilk birkaç hafta içerisinde ortaya çıkabilmektedir.

Ortaya çıkan doğum lekeleri ilk yıllar içinde kaybolabildiği gibi, ömür boyu kalıcı da olabilmektedir.

Bebeğin genel sağlığını tehdit eden bir durum olmamasına rağmen estetik açıdan sorun oluşturan bu tür lekeler, bebeğin yüzünde veya vücudunun her hangi bir bölgesinde ortaya çıkabilmektedir.

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabildiği gibi, farklı renk ve boyutlarda da olabilen doğum lekeleri, tamamen kaybolabildiği gibi ilerleyen dönemlerde büyüme eğilimi de gösterebilmektedir.

Büyük bir çoğunlukla zararsız olmalarına rağmen bazı bebeklerde lekenin altında yatan bir tıbbi sorun olduğuna da işaret edebilir.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer ?

Hekim tarafından yapılan kontrollerde gerekli görülmesi halinde farklı yöntemler kullanılarak ortadan kaldırılabilir.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Doğum Lekesi Nasıl Oluşur?

Doğum lekesinin nasıl oluştuğuna dair halk arasında birçok yanlış inanış mevcuttur. Kimleri hamileyken yenilmemesi gereken bir şeyin yenilmesi sonucunda oluştuğuna inanırken, kimileri aşerme sırasında istenilen yiyeceğin yenilememesine bağlamaktadır.

Ancak bu konuda yapılan araştırmalar, doğum lekesinin annenin yaptığı veya yapmadığı şeylerden bağımsız olarak oluştuğunu göstermektedir.

Tam olarak hangi nedene bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte damarsal veya pigment yoğunluğuna bağlı olarak oluştuğu kanaati yaygındır.

Damarsal doğum lekeleri oluşum şekline göre,

 • Somon Lekeleri
 • Çiçek Lekesi (Hemanjiyomlar)
 • Şarap Lekesi ( Nevus Flammeus) olarak sınıflandırılmaktadır.

Somon lekesi:

somon lekesi olarak adlandırılan doğum lekeleri göz kapakları, boyun arkası veya gözler arasındaki boşluklarda görülmektedir. Deri altında bulunan küçük kan damarlarının genişlemesi veya kümelenmesi sebebiyle ortaya çıkar.

Çoğunlukla her hangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmaksızın kendiliğinden solarak kaybolur.

Çiçek Lekesi (Hemanjiyomlar):

genellikle baş, boyun, kol ve bacak bölgelerinde görülen bu tip lekeler, küçük ve düz bir halde görülmeye başlar ve ilk birkaç ayda hızla büyürler. Büyük bölümü ergenlik dönemine kadar kaybolsa da, hekiminiz bebeğin gelişimini etkileyecek bölgelerdeki lekeler için tedavi tavsiyesinde bulunabilir.

Özellikle çoklu lekelere sahip olan bebeklerin iç lekeler açısından da kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

Şarap Lekesi (Navus Flammeus):

Genellikle yüz ve boyun bölgelerinde görülmekle birlikte vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilen lekelerdir. Deri altında yer alan küçük kan damarlarının anormal şekilde gelişmesine bağlı olarak oluşurlar.

İlk dönemlerde pembe veya kırmızı renklerde görülen bu tür lekeler ilerleyen dönemlerde mor veya koyu kırmızı bir renge bürünebilmektedir. Kendiliğinden solmayan şarap lekeler tedavi edilmediği takdirde daha da koyulaşarak estetik kayıplar yaşanmasına sebep olurlar. Özellikle göz kapaklarında ortaya çıkması durumunda tıbbi tedavi gerektirir.

Pigmente doğum lekeleri olarak adlandırılan lekeler ise, pigment yoğunluğuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür lekeler,

 • Moğol Lekeleri
 • Benler
 • Sütlü Kahve Lekeler olarak sınıflandırılmaktadır.

Moğol Lekeleri:

Görülme yerleri alt sırt ve kalçalar olan bu tür lekeler genellikle ten rengi koyu olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Mavimsi gri bir görünüme sahip olan Moğol lekeleri çoğunlukla bebek 4 yaşına gelene kadar kendiliğinden kaybolur.

Benler:

Bebeğin yüzünde veya vücudunun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen bu tür lekeler, açık kahve, pembe veya siyah renklerdedir. Bazı bebeklerde kısa sürede kaybolabilen benler, bazılarında ömür boyu kalıcı olabilmektedir.

Benlerin şekil değişiklikleri ve ebatları sürekli kontrol edilmeli, cilt kanseri ile bağlantılı olabileceği akılda tutularak gelişimi izlenmelidir.

Sütlü Kahve Lekeler:

çoğunlukla doğumdan sonraki dönemlerde kendiliğinden kaybolan bu tür lekeler, sahip oldukları renk itibarıyla sütlü kahve olarak sınıflandırılmaktadır.

Oval bir yapıda oluşan ve zamanla kendiliğinden büyüyebilen lekeler bazen birden fazla sayıda görülebilir. Bu tür durumlarda doktora danışarak tedavi amaçlı fikir alınması gerekir.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Doğum Lekesi Nasıl Geçer

Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen doğum lekelerinin büyük çoğunluğu herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın ortadan kaybolur.

Görünümleri sebebiyle estetik sorunlar yaratan lekeler ve cilt kanseri risk faktörü olabileceği düşünülen lekeler farklı tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi Uygulamalar:

Doğum Lekesi Nasıl Geçer ? büyük boyutlardaki benler ve çok derin hemanjiyonlar cerrahi müdahalelerle ortadan kaldırılmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan girişimlerle klinik ortamlarda yapılan işlem sonrası hastaneye yatış gerektirmez.

Lazer Tedavisi:

Doğum Lekesi Nasıl Geçer Dermatolog veya cerrah tarafından gerçekleştirilen lazer tedavisi, şarap lekelerini tamamen veya kısmen gidererek daha az görünür hale gelmesini sağlar.

Erken dönemlerde yapıldığında başarı oranı çok daha yüksek olan lazer tedavisi, lekenin durumuna göre birkaç seans sürebilir.

Beta- Blokerler:

kan damarlarını daraltıp kan akışını azaltarak lekelerin yumuşamasını, solmasını ve büzülmesini sağlayan beta blokerler, yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde de kullanılan bir ilaç türüdür.

Peelingler:

Glikolik Asit, Mandelik Asit, Laktik Asit ve Salisilik asit gibi içerikleri bulunan peeling setleri ile belli gün aralıkları ile cilde uygulama yapmak ile doğum lekeleri giderilebilmektedir.

Doğum lekeleri için Düşük oranlı peeling setleri ve cilt serumları tercih edilmelidir.

Add to cart